استرس را به حال خودش رها نکنید

زمانی شما استرس را احساس می کنید که فشار بیشتر از آنچه که به آن عادت داشته‌اید بر شما وارد شده است. در هنگام استرس، بدن شروع به ترشح هورمون‌هایی می‌کند که سرعت تپش قلب را بالا برده، تنفس شما را سریع‌تر کرده و میزان انرژی بیشتری به شما می‌دهد. بعضی از انواع استرس، عادی و حتی مفید بوده و بدون آن شما انگیزه‌ای برای فعالیت ندارید. بعضی ها معتقدند این نوع استرس، به انسان کمک کرده و زندگی بدون آن بی معناست. اما اگر استرس بیشتر از توان جسمی و روحی ما باشد و زندگی ما را تحت تاثیر قراردهد، استرس بد نامیده می‌شود. اگر استرس زیاد برای شما اتفاق بیافتد یا مدت آن طولانی باشد، این نوع استرس، می‌تواند از انواع استرس بد باشد. این نوع استرس می‌تواند با سردرد، ناراحتی معده و مشکل در خوابیدن و ... همراه باشد. همچنین این نوع استرس، می‌تواند سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف کرده و مبارزه با بیماری‌ها را برای شما سخت نماید. بعلاوه اگر شما هم اکنون به بیماری و یا مشکلی مبتلا هستید ممکن است استرس آن را بدتر نماید. استرس، می‌تواند شما را حساس، ناراحت و یا حتی افسرده کند.

اینکه دندان روی جگر می‌گذارید و این وضعیت را تحمل می‌کنید به این معنا نیست که نمی‌توانید یک زندگی‌ بدون استرس داشته باشید. پژوهش‌های گوناگون نشان‌ داده‌اند که مدیریت استرس و روش‌های تمدد اعصاب به کنار آمدن مؤثرتر با رویدادهای استرس‌زا، عملکرد بهتر در طول آن و بازیابی و بهبودِ پس از آن کمک می‌کنند. 

نمی‌توان همه‌ی استرس زندگی را حذف کرد، زیرا زندگی قابل‌ پیش‌بینی نیست. به علاوه برخی از استرس‌ها برای ما سودمند هستند. بنابراین به جای تلاش برای حذف استرس (که ممکن نیست) سعی کنید به روشی مؤثر با استرس کنار بیایید.

 

دلایل ایجاد استرس

برخی از دلایل اصلی استرس لحظه‌ای یا مزمن شامل موارد زیر هستند:

 • بروز یک اتفاق طبیعی مانند سیل و زلزله و سایر حوادث
 • ابتلا به یک بیماری مزمن سخت مانند سرطان
 • زنده ماندن از یک حادثه خطرناک مانند حوادث و تصادفات رانندگی
 • قربانی بودن در یک جنایت
 • شرایط استرس‌زا مربوط به مسائل خانوادگی
 • بودن در یک رابطه ناسالم
 • ازدواج ناموفق
 • طلاق
 • مشکلات مربوط به فرزندان
 • مراقبت از یک فرد با بیماری مزمن مانند زوال عقل یا آلزایمر
 • درگیری با مشکلات اقتصادی
 • اشتغال به یک حرفه پرخطر مانند آتش نشان
 • داشتن ساعات طولانی کاری و عدم علاقه به شغل

دلایل بی‌شماری برای ابتلا یک فرد به استرس ممکن است وجود داشته باشد و این دلایل با توجه به تفاوت‌های فردی می‌تواند متفاوت باشند.

 

استرس با جسم افراد چه می کند؟

آخرین باری که در یک دوره استرس بوده‌اید، چه موقع بود؟ آیا می‌توانید نحوه واکنش بدنتان را در آن دوره به خاطر بیاورید؟
استرس می‌تواند با علائم بسیار عجیبی از فراموشی گرفته تا تهوع یا خارش‌های پوستی همراه باشد. آیا بدن شما اکنون در حال درخواست کمک است که نباید از آن غفلت کنید؟
استرس می‌تواند بدن شما، افکارتان، احساساتتان و یا حتی رفتارتان را تحت تاثیر قرار دهد. استرس می تواند تاثیر مخربی بر بدن انسان داشته باشد اما متاسفانه بیشتر مردم به طور مرتب از آن رنج می برند. آشنایی با نشانه‌ها و علائم استرس، می‌تواند به شما در کنترل استرس، کمک نماید.
علائمی که می‌توانند نشانه استرس باشند، ‌عبارتند از: 

سردرد

برخی از افراد در هنگام استرس با سردردهای مکرر مواجه می شوند. کارشناسان دریافته اند که استرس اغلب به سرددرهای تنشی منجر می شود. این سردردها هنگامی شکل می گیرند که تنش در عضلات قسمت بالایی پشت و گردن افزایش می یابد. اضطراب مداوم می تواند به سردردهای میگرنی دردناک منجر شود که رهایی از آنها دشوار است و برای چند ساعت یا حتی چند روز ادامه می یابند. برای کاهش سردردهای تنشی، پزشکان بیماران را به فعالیت بیشتر یا حضور در فعالیت های آرامش بخش مانند دریافت ماساژ یا حمامی گرم تشویق می کنند.

افسردگی

استرس مداوم می تواند به شکل گیری احساس خشم، افسردگی، یا حتی ناامیدی در فرد منجر شود. با گذشت زمان، استرس می تواند به احساس درماندگی منجر شود و فرد قادر به تصمیم گیری درست نبوده و درباره هر مساله ای چه در زمینه حرفه ای و چه شخصی به شدت نگران می شود. در نهایت، استرس می تواند به احساس فرسودگی و ناتوانی منجر شود و این شرایط به واسطه تحت تاثیر قرار گرفتن روابط شخصی و حرفه ای فرد شرایط را وخیم‌تر می سازد.

برای مقابله با تاثیر استرس بر خلق و خوی خود، حضور در فعالیت هایی که موجب می شوند منبع استرس را فراموش کنید مانند فعالیت های جسمانی یا مدیتیشن را مد نظر قرار دهید. فعالیت هایی که ذهن شما را هرچه بیشتر مشغول نگه می دارند را امتحان کنید.

وزن و سوخت و ساز

استرس و مشکلات وزن اغلب دست در دست یکدیگر دارند. بر همین اساس است که هنگام احساس استرس، اضطراب یا افسردگی و به دنبال راهی برای کسب آرامش، برخی افراد به غذا خوردن پناه می آورند که اغلب نیز تمایل به مصرف مواد غذایی ناسالم و سرشار از قند، چربی، و کالری وجود دارد.

همچنین استرس می تواند اثری مضر روی سوخت و ساز بدن داشته باشد، به ویژه می تواند به ذخیره چربی در بدن منجر شود که تنها تشدید اضطراب را به همراه دارد. دنبال کردن یک سبک زندگی فعال می تواند با مشغول نگه داشتن ذهن و بدن، سوزاندن کالری های اضافی و بازگرداندن اعتماد به نفس در حل این مشکل تاثیرگذار باشد.

مشکلات فشار خون

افرادی که در بلند مدت استرس را تجربه می کنند می توانند با مشکلات سلامت مانند فشار خون بالا مواجه شوند. هورمون های استرس می توانند فعالیت قلب را افزایش دهند و با گذشت زمان این شرایط می تواند به تنگی عروق منجر شود. اگر این شرایط درمان نشود، فشار خون بالا می تواند به حمله قلبی و سکته مغزی منجر شود که هر دو می توانند مرگبار باشند. اگر به طور مداوم در سینه خود احساس درد می کنید، بی درنگ با یک پزشک صحبت کرده و در پی روش هایی برای کاهش استرس خود باشید.

ریزش مو

ریزش مو می تواند در نتیجه استرس مداوم و شدید شکل بگیرد و هر فردی در هر مرحله از زندگی را تحت تاثیر قرار دهد. به طور معمول، ریزش مو سطوح استرس را در فرد افزایش می دهد و به شکل گیری یک چرخه باطل اضطراب و افسردگی منجر می شود.

سیستم ایمنی

هورمون‌های استرس، سیستم ایمنی بدن را تضعیف کرده و واکنش بدن به مهاجمان خارجی را کاهش می‌دهند. افراد تحت استرس مزمن مستعد ابتلا به بیماری‌‌های ویروسی مانند آنفولانزا و سرماخوردگی و همچنین سایر عفونت‌‌ها هستند. استرس همچنین می‌تواند مدت زمان لازم برای بهبودی بیماری یا آسیب را افزایش دهد.

درد معده

تجربه استرس در بلند مدت می تواند به احیای درد و تحریک پذیری در معده، روده و دیگر قسمت های دستگاه گوارش منجر شود. این شرایط می تواند خوردن، خوابیدن، کار کردن، یا ورزش کردن را دشوار یا حتی غیر ممکن سازند.

هنگامی که اضطراب دارید و دچار استرس شده اید، بدن شما آدرنالین و هورمون هایی که می توانند جریان خون به دستگاه گوارش و دیگر قسمت های بدن را کاهش دهند، ترشح می کند. این شرایط می تواند مانع گوارش موثر غذا شود و به درد و ناراحتی منجر می شود. 

بی خوابی یا خواب آلودگی

استرس می تواند چرخه خواب شما را دچار اختلال کرده و به بی خوابی یا خواب آلودگی منجر شود. استرس می تواند مانع خواب خوب شبانه می شود زیرا مغز را هنگامی که باید در حال استراحت باشد، همچنان فعال نگه می دارد. متاسفانه، بی خوابی تنها می تواند استرس را تشدید کند و کسب آرامش و خواب راحت را دشوار سازد. همچنین در برخی افراد هورمونهای استرس باعث افزایش آدرنالین در بدن می‌شود که حاصل آن ایجاد خواب آلودگی است. استرس هم چنین کیفیت خواب را تحریک می‌کند بنابراین خسته و تحریک پذیر از خواب بیدار می‌شوید.

کاهش میل جنسی

 استرس هم برای بدن و هم برای ذهن خسته کننده است. از دست دادن میل جنسی در شرایط استرس مسئله‌ای غیر معمول نیست. چنانچه استرس کوتاه مدت باشد، باعث می‌شود در مردان، هورمون تستوسترون تولید شود، اما این تأثیر دوام ندارد. اگر استرس برای مدت طولانی ادامه یابد، سطح تستوسترون در بدن به تدریج، کاهش می‌یابد. این امر می‌تواند در تولید اسپرم اختلال ایجاد کند و ناتوانی جنسی به همراه داشته باشد. استرس مزمن همچنین ممکن است، خطر ابتلا به عفونت در اندام تولید مثلی را نیز افزایش دهد. در زنان، استرس می‌تواند بر چرخه قاعدگی تأثیر بگذارد. این تاثیر می‌تواند به ایجاد دوره‌‌های نامنظم، سنگین‌تر یا دردناک‌تر منجر شود. استرس مزمن همچنین می‌تواند علائم جسمی ‌یائسگی را تشدید کند.

درد آرواره

آیا تجربه فشار دادن دندان ها روی یکدیگر هنگام قرار گرفتن در موقعیت های استرس‌زا را دارید؟ استرس اغلب به فشار بر آرواره و ساییدن دندان ها روی یکدیگر منجر می شود که اگر به طور مکرر صورت بگیرد می تواند ضعف لثه، شکستگی دندان ها، و درد فراوان را موجب شود.

در برخی افراد این شرایط می تواند آثار بلند مدت روی آرواره و دندان ها به همراه داشته باشد. در این موارد پزشک ممکن است استفاده از محافظ دهان در هنگام شب را تجویز کند. به طور معمول، محافظ دهان موقتی استفاده می شود اما ممکن است طی فعالیت هایی مانند ورزش یا رانندگی که سطوح استرس را افزایش می دهند، ممکن است همچنان به استفاده از آنها نیاز باشد.

سیستم عصبی و غدد درون ریز مرکزی

مسئول پاسخ  استرسی بدن، سیستم عصبی مرکزی است. در مغز هیپوتالاموس با ارسال پیام شیمیایی به غدد فوق کلیوی فرمان می‌دهد که هورمون‌های استرس آدرنالین و کورتیزول را آزاد کنند. این هورمون‌‌ها ضربان قلب را زیاد می‌کنند و در این حالت خون و اکسیژن با شتاب به مناطقی که بیشترین نیاز به اکسیژن را در مواقع اضطراری دارند، مانند عضلات، قلب و سایر ارگان‌‌های مهم ارسال می‌شود.

دستگاه‌‌های تنفسی و قلبی عروقی

هورمون‌های استرس بر سیستم تنفسی و قلبی عروقی بدن تأثیر می‌گذارند. در حین پاسخ به استرس، بدن به منظور توزیع سریع خون غنی از اکسیژن به ارگان‌های مختلف، سرعت تنفس را افزایش می‌دهد. به همین دلیل افرادی که دچار آسم یا سایر مشکلات تنفسی هستند در شرایط استرس‌زا اغلب دچار تنگی نفس می‌شوند. تحت شرایط استرس، قلب نیز ضربان بیشتری دارد و هورمون‌‌های استرس باعث می‌شوند که رگ‌‌های خونی منقبض شده و اکسیژن بیشتری به عضلات بدن ارسال شود، بنابراین بدن با قدرت بیشتری واکنش و فعالیت خواهد داشت. افزایش انقباض درون رگ‌ها، فشار خون را نیز افزایش می‌دهد. در نتیجه، استرس مکرر یا مزمن باعث می‌شود، قلب به مدت طولانی با فشار بالا کار کند. وقتی فشار خون بالا می‌رود، خطرات ناشی از سکته مغزی یا حمله قلبی نیز افزایش می‌یابد.

دستگاه گوارش

تحت استرس، کبد گلوکز بیشتری را تولید ‌کرده و وارد خون می‌کند تا انرژی بیشتری به سراسر بدن انتقال یابد. اگر بدن در معرض استرس مزمن قرار گیرد، ممکن است نتواند این افزایش گلوکز را متوقف کند. از این رو، استرس مزمن ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش دهد.

هورمون‌های استرس، تنفس سریع و افزایش ضربان قلب نیز می‌توانند عملکرد دستگاه گوارش را مختل کنند. در این حالت با افزایش اسید معده، ریفلاکس و زخم معده در فرد ایجاد می‌شود. استرس همچنین می‌تواند در نحوه حرکت غذا در طول لوله‌های گوارشی نیز تأثیر بگذارد و منجر به اختلالاتی مانند اسهال و یبوست شود.

سیستم اسکلتی- عضلانی
فیبرومیالژیا یکی دیگر از بیماری‌هایی است که کاملا وابسته به استرس و اضطراب است و موجب درد‌های پراکنده در نقاط مختلف بدن مثل زانو، کمر، گردن و... می‌شود. استرس در به وجود آمدن و زیاد شدن درد‌های عضلانی_اسکلتی پراکنده نقش زیادی دارد. زمانی که پزشک انان را معاینه می کنند هیچ عامل بیماری زایی یافت نمی‌کنند. 

ماهیچه‌‌های بدن هنگام استرس، از خود در برابر صدمات ناشی از تنش محافظت می‌کنند. زمانی که فرد از حالت استرس خارج شود، عضلات او نیز به حالت استراحت بر می‌گردند، اما اگر فرد دائماً تحت استرس باشد، ممکن است ماهیچه‌‌ها به طور مداوم منقبض باشند، انقباض مداوم عضلانی باعث سردرد، درد منتشر در ناحیه پشت، شانه و تمام بدن می‌شود.
تیک چشم

 آیا تا به حال دچار تیک یا حرکت غیرارادی چشم شده‌اید؟ این اغلب یک حالت موقتی است که می‌تواند آزار دهنده و نگران کننده باشد و برای برخی افراد در اثر استرس بروز می‌کند. محققان می‌گویند؛ در این حالت اگر چشم‌های خود را ببندید و شادترین جایی که تاکنون رفته‌اید در مقابل چشمان خود تجسم کنید، می‌تواند به شما در رفع این تیک غیرارادی کمک کند.

پوست پوست شدن و کنده شدن مکرر پوست دور ناخن

 آیا پوست دور ناخنهای دستتان کنده شده و بریده بریده است؟ این حالت می‌تواند نتیجه یک عادت عصبی ناشی از استرس باشد. عادت‌های عصبی مثل خوردن ناخن نحوه عملکرد ما برای گریز از استرس با پرت کردن حواسمان با این اقدام است. بعلاوه خوردن ناخن یا کندن پوست اطراف آن روشی معمول به منظور غلبه بر احساسات، اضطراب و استرس است.

 پوسیدگی‌های دندانی

استرس می‌تواند باعث پوسیدگی دندانها شود بویژه وقتی که فرد به هنگام شب یا در طول روز دندانهای خود را روی هم فشار دهد و یا به اصطلاح دندان قروچه کند. این عادت بد می‌تواند به دندانها آسیب برساند و احتمال پوسیدگی را در آنها تشدید کند.
خارش پوست

 هرچند ممکن است عجیب به نظر برسد اما پوست می‌تواند که دستگاه سنجش مناسب برای اندازه‌گیری سطح استرس باشد. استرس می‌تواند باعث خارش و معمولا همراه با لکه‌های قرمز رنگ روی پوست ناحیه معده، کمر، بازوها و صورت شود.
حالت تهوع

آیا تا به حال پیش آمده که از وضعیت سلامت کسی که دوستش دارید، نگران باشید و در حالی که به این موضوع فکر می‌کنید، ناگهان احساس تهوع کنید؟ استرس می‌تواند باعث دل بهم خوردگی شود و حالت تهوع می‌تواند پیامد نگرانی باشد. نگرانی از سلامتی خود یا عزیزان امری طبیعی است اما اگر این نگرانی تبدیل به وسواس فکری آزار دهنده شود، نشانه عدم سلامت و بیماری است.
فراموشی

 تحقیقات نشان می‌دهد که استرس مزمن می‌تواند اندازه هیپوکامپ را در مغز کاهش دهد و این بخش از مغز در برخی از عملکردهای حافظه نقش دارد. خوشبختانه وقتی که سطح استرس کاهش یابد دوباره این عنصر به اندازه اولیه باز می‌گردد. برای اینکه عملکرد مغز را به شرایط مطلوب بازگردانید، می‌توانید با ورزش کردن علائم اولیه استرس را برطرف کرده، پیاده روی کنید یا از پله‌ها عبور کنید. ورزش مغز را هوشیار نگه می‌دارد و شما را برای لحظه‌های استرس زا در آینده آماده می‌سازد.

کلیه‌ها
زمانی که افراد استرس میگیرند ترشحات هورمون هایشان و فشار خون از کلیه‌ها افزایش می‌یابند. سیستم دفع اداری را سرکوب می‌کند و موجب تنگی رگ کلیه می‌شود. در این مسئله، جریان ورودی خون به کلیه و عملکرد کلیه در تصفیه خون کم می‌شود. بعضی از افراد در فواصل کوتاه نیاز به دفع ادرار پیدا می کنند، زیرا با وجود استرس دچار گرفتگی و انقباض مثانه می‌شوند. اما راه‌هایی هست که بتوان با آن میزان استرس را کاهش داد. مانند ورزش کردن حتی خیلی کم. مطالعه، محدود کردن مصرف خوراکی‌های شیرین و کافئین دار در روز و خوراکی‌های مفید با بهبود فشار خون و رساندن مواد مغذی به بدن که تمامی این موارد از افزایش اضطراب جلوگیری میکند.

گرفتگی عضلات 

بسیار اتفاق می افتد که فشارهای عصبی منجر به گرفتگی عضلات پشت پا در خواب بشود. این اتفاق حتی طی بارداری نیز به دنبال بروز استرس، برای زنان باردار در ماه پایانی بارداری و کاهش فعالیت آنها اتفاق می افتد. حتی در بسیاری افراد گرفتگی های عضلانی با ریشه عصبی در ناحیه معده و روده اتفاق می افتد که در قالب درد معده و کولیت های روده ای بروز پیدا می کند.

 

راهکارهایی برای غلبه بر استرس

نسبت به چیز‌هایی که تحت کنترل شما نیستند، منطقی و پذیرا باشید. انرژی‌تان را روی چیز‌هایی بگذارید که می‌توانید کنترلشان کنید و تمرکزتان را از روی چیز‌هایی که تحت اختیار شما نیستند بردارید .استرس خود را با استرس هیچکس دیگری مقایسه نکنید. واکنش افراد نسبت به موقعیت‌های استرس برانگیز متفاوت است. یادتان باشد: استرس یک واکنش بیولوژیکی بوده و بخشی طبیعی از زندگی ماست.

خواب کافی و مفید

خوابی مفید 8 ساعته سبب می شود از شر تمام انواع استرس های وارد شده به شما در طول روز راحت شوید اما اگر در طول شب، خواب خوبی نداشته اید سعی کنید در طول روز بعد چُرت کوتاهی بزنید، زیرا چرت کوتاه در طول روز در صورت کافی نبودن خواب شبانه منجر به کاهش کورتیزول می شود.

با یکی از دوستانتان صحبت کنید

یکی از راههای کاهش استرس این است که همواره سعی کنید با یکی از دوستان خود درباره مشکلات، موانع و راه هایی که برای رفع آنها وجود دارد، مشورت کنید. گاهی با یک مشورت ساده، همه چیز حل خواهد شد و آنگاه خواهید فهمید، شرایط آنقدر هم که فکرش را می کردید بد نبوده است. همچنین بدانید شخصی را دارید که در سختی ها کنارتان است و می توانید با او مشورت کنید خود سبب دلگرمی و افزایش اعتماد به نفس شما در مواجه با هر وضعیت بدی خواهد شد. 

پیاده روی کنید

یکی دیگر از راهکارهای کاهش استرس ورزش کردن است و می تواند در عرض چند دقیقه جواب دهد. پیاده روی به شما این امکان را می دهد که از مناظر لذت ببرید، این می تواند شما را به یک قالب ذهنی متفاوت تبدیل کند.

ورزش را در اولویت قرار دهید

ورزش یکی از بهترین روش های کاهش استرس است. شاید به نظر متناقض بیاید اما ایجاد استرس فیزیکی در بدن با استفاده از ورزش، باعث کاهش استرس ذهنی می‌شود. فواید ورزش برای کاهش استرس با تمرین منظم و روتین حتی بیشتر هم می‌شود. افرادی که به طور منظم ورزش می‌کنند، کمتر از کسانی که ورزش نمی‌کنند دچار اضطراب می‌شوند.

با تنفس عمیق ذهن‌تان را آرام کنید

تمرکز روی نفس کشیدن خود می‌تواند تفاوت زیادی در سطح استرس شما ایجاد کند. تکنیک‌های تنفس تنها در چند دقیقه می‌توانند بدن و مغز شما را آرام کنند. چه در یک جلسه استرس‌زا باشید و چه در یک تئاتر شلوغ نشسته باشید، تمرینات تنفسی می‌توانند برای درمان استرس شما مفید باشند.

 1. از طریق بینی خود تنفس کنید و شکم خود را از هوا پرکنید. هنگام دم به‌آرامی تا سه بشمارید. یک ثانیه نگه‌دارید و سپس به‌آرامی درحالی‌که تا ۳ می‌شمارید از طریق بینی خود نفس را بیرون بدهید.
 2.  از طریق بینی خود تنفس کنید و تصور کنید که هوای مطبوعی را نفس می‌کشید. تصور کنید که هوا در بدن شما پخش می‌شود. تصور کنید که هنگام بازدم استرس و تنش را بیرون می‌دهید.

همزمان با تنفس عمیق تصور کنید روی شن داغ ساحل دراز کشیده‌اید. باد خنکی از سمت اقیانوس به سوی شما می‌وزد و موج ساحلی در کنار شما غلت می‌خورد.

عضلات خود را کشش بدهید

اساساً هر چیزی که ما احساس می‌کنیم، یک نمود فیزیکی دارد. بسیاری از ما در برابر استرس با انقباض عضلانی واکنش نشان می‌دهیم. در واقع تمام تلاش ما از بین بردن علت استرس است. اما اگر عضلات خود را کشش بدهیم، لااقل احساس استرس را کاهش می‌دهیم. به عبارتی، وقتی عضلات آرامش پیدا می‌کنند، هیجان ما کمتر می‌شود. 

عضلات تحت استرس خود را ماساژ بدهید

بسیاری از ما عضلات ویژه‌ای داریم که در اثر استرس منقبض می‌شوند. این مساله مثل یک چرخه معیوب می‌باشد. استرس باعث تولید آدرنالین می‌شود. آدرنالین باعث انقباض عضلانی می‌شود و در نتیجه آدرنالین بیشتر تولید می‌گردد. به همین ترتیب یکی از راه‌های مفید بر هم زدن این چرخه، یافتن عضلات تحت استرس و ماساژ دادن آن‌ها به مدت دو دقیقه می‌باشد. 

چانه خود را شل کرده و از چپ به راست حرکت دهید

افرادی که تحت‌فشار قرار دارند بیش از دیگران دندان‌های خود را به هم فشار می‌دهند.
شل کردن چانه و حرکت دادن آن به آرامش عضلات آن نواحی کمک می‌کند. به طور کلی هرجایی از بدنتان آرامش پیدا کند، به کاهش استرس شما کمک می‌کند.

به موسیقی آرامش بخش گوش دهید

گوش دادن به موسیقی می‌تواند تاثیرات ضد استرسی زیادی در بدن داشته باشد. موسیقی آرام و ملایم می‌تواند با ترغیب کردن مغز به آرامش، به کاهش فشار خون کمک کند و به همان اندازه تپش قلب و هورمون‌های استرس را کاهش دهد. برخی از موسیقی‌های کلاسیک و فولک می‌تواند آرامش‌بخش باشد اما گوش کردن به موسیقی مورد علاقه‌تان به هر سبکی که باشد نیز می‌تواند موثر باشد. صدای طبیعیت نیز می‌تواند خیلی آرامش بخش باشد؛ به همین جهت است که این صداها در موسیقی‌های ریلکس کننده گنجانده شده‌اند.

نوشتن

نوشتن می تواند به روش های مختلفی استفاده شود، که همه آن ها می توانند استرس را کاهش دهند. باعث می شود که ذهن کمتر درگیر شود و انسان نیز کمتر استرس های بی خود داشته باشد و می تواند در تقویت حافظه نیز موثر باشد. نوشتن می تواند استرس را کاهش دهد و با نوشتن خاطرات و تجربیاتتان بر روی کاغذ ، قادر به درک بهتر آن خواهید بود.

مثبت فکر کنید

وقتی برای انجام کاری به خود مطمئن نیستید (مثلاً برای ارائه مطلب یا ملاقات با رییس خود) بهترین کار این است که به یک کار موفق یا یکی از موفقیت‌های گذشته فکر کنید و در این حال، دائماً موفقیت قبلی خود را به یاد آورید. دلیلی وجود ندارد که موفق نشوید.

کلمات منفی هورمون استرس را افزایش می دهند. استفاده مکرر از واژگان منفی در زندگی روزانه باعث ایجاد واکنش ترس در ما و در پی آن بالا رفتن میزان هورمون استرس می شود که مسئول این حالت آمیگدال است. (آمیگدال ساختار کوچکی در مغز است که مسئول کنترل احساسات شدید مانند ترس ، خشم ، عشق و شادی و ... است) اگر بکار گیری این کلمات و منفی بافی در یک فرد بیشتر باشد، او در بدن خود هورمون استرس بیشتری را فعال و روان می کند.

یک عادت جدید برای تسکین استرس پیدا کنید

گاهی اوقات پیدا کردن راه جدید برای تسکین استرس و گنجاندن آن در برنامه روتین می تواند روشی را که در مورد زندگی و نحوه مدیریت استرستان را تغییر دهد. فقط به این فکر کنید که برخی از اینها را امتحان کنید.

در کل می توان گفت که استرس بخشی از زندگی هر فرد می باشد و نمی توان به طور کامل از آن پیشگیری کرد اما  فهم دقیق شرایط تا حدی می تواند از استرس شما جلوگیری کند و از میزان آن بکاهد.استرس خود را با استرس هیچکس دیگری مقایسه نکنید. واکنش افراد نسبت به موقعیت‌های استرس برانگیز متفاوت است.یادتان باشد: استرس یک واکنش بیولوژیکی بوده و بخشی طبیعی از زندگی ماست. مدیریت استرس و روش‌های تمدد اعصاب به کنار آمدن مؤثرتر با رویدادهای استرس‌زا، عملکرد بهتر در طول آن و بازیابی و بهبودِ پس از آن کمک می‌کنند. 

بنابراین به جای تلاش برای حذف استرس (که ممکن نیست) سعی کنید به روشی مؤثر با استرس کنار بیایید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

۱۷ مرداد ۱۳۹۹